autor

YOLi

Prečo byť smutný, keď môžeš byť šťastný?

Poppy je dievča, ktoré vstáva skoro ráno, aby videlo východ slnka. Dievča, ktoré v každom hľadá niečo dobré, to, ktoré nadchne obyčajná pieseň, a dokáže v daždi prestáť aj hodiny, len aby zazrelo dúhu.
Prečo byť smutný, keď môžeš byť šťastný? Pre ňu je to jednoduché rozhodnutie.

 

 „Táto kniha vás zlomí. Emocionálne vás rozbije na kúsky, ale budete túžiť ten príbeh dočítať. Pretože je nádherný! Reálny. O láske. A o priateľstve. O láske. A o odpúšťaní. O láske. A o hneve. O láske. A o hľadaní. O láske. A o strácaní. O láske. Až donekonečna. A ešte ďalej,“ je len jeden z mnohých nadšených čitateľských ohlasov. Milovali ste sfilmované bestsellery Na vine sú hviezdy od Johna Greena a Zostaň so mnou o talentovanej violončelistke Mii? V tom prípade je novinka Tisíc chlapčenských bozkov presne pre vás!

 

Detská láska

Rune pochádza z Nórska. Má päť rokov a nepáči sa mu, že sa musí s rodičmi presťahovať do Ameriky, kde jeho otec dostal prácu. Po príchode sa však zoznámi s rovesníčkou Poppy a jeho život je hneď ružovejší. Rodí sa medzi nimi hlboká náklonnosť.
 

„Takže sme odteraz najlepšími priateľmi?“ opýtal som sa, keď som odtiahol ruku.
„Áno!“ povedala vzrušene. „Poppy a Rune.“ Položila si prst na líce a pozrela sa hore. Pery znova našpúlila, akoby veľmi silno rozmýšľala. „Znie to dobre, nemyslíš? Poppy a Rune, najlepší priatelia navždy!“

Zlomené srdcia a pohár chlapčenských bozkov

Poppy nadovšetko miluje aj svoju babku, ktorá jej pred smrťou daruje zaváraninový pohár plný papierových srdiečok. Má si na ne zaznamenať tisíc najkrajších bozkov, ktoré v živote dostane.

Zízala som na pohár a vydýchla som. „Tisíc je veľa. Babka, to je veľa bozkov!“

Babka sa zasmiala. „Nie je to tak veľa, ako si myslíš, dievčatko. Najmä ak nájdeš spriaznenú dušu. Máš pred sebou veľa rokov.“

Prejde desať rokov a Rune sa s rodičmi – zasa nerád – vracia späť do Osla. S Poppy si sľúbia, že budú každý deň v kontakte. Ona sa však zakrátko odmlčí a záhadne kamsi zmizne. Neodpovedá na maily, nezdvíha telefón. Čo sa stalo? Oklamala ho? Našla si niekoho iného? Veď sa predsa mali radi! Rune zatrpkne a zanevrie na celý svet. A keď po čase opäť prichádza do Ameriky, dozvedá sa pravdu. Tá sa mu však páčiť nebude...

„Hovoril som si, že musím byť trpezlivý, že mi určite všetko včas vysvetlíš. Ale keď sa dni menili na týždne a týždne na mesiace, prestal veriť na nádej. Namiesto toho som vpustil do života bolesť. Vpustil som temnotu, ktorú si vytvorila ty.“
Rune sa naklonil, až kým som jeho dych necítila na tvári. „Ty si to zo mňa urobila, Poppy. Rune, ktorého si poznala, zomrel, keď sa z teba stala sviňa a porušila si každý sľub, ktorý si mi kedy dala.“

Slané slzy

Poppina babka hovorievala, že viac nás v živote naučí to, čo trvá krátko, ako niečo, čo trvá navždy. Prirovnala to k hviezdam na oblohe. Vidíme ich každý deň a sú pre nás všedné. Keď však na krátky okamih zazrieme hviezdu padať, zapamätáme si ten moment navždy. Rovnako ako príbeh dvoch mladých ľudí. Rune a Poppy donekonečna. A ešte ďalej.

 

Objednaj si novinku Tisíc chlapčenských bozkov

 

 

Prečítaj si krátku ukážku:

Keď postava vstúpila do svetla nočnej lampy, zatajil sa mi dych a svaly zmeraveli. Kožená motorkárska bunda, čierna košeľa, čierne úzke džínsy, čierne semišové čižmy... a dlhé svetlé blond vlasy.

Zízala som a zízala. V krku som pocítila hrču, keď chlapec so širokými plecami a pôsobivou výškou nadvihol ruku a prehrabol si ňou dlhé vlasy.

Srdce sa mi na chvíľu zastavilo. Tento pohyb som dôverne poznala. Poznala som tú silnú čeľusť. Poznala som ho. Poznala som ho tak dobre ako seba.

Rune.

Bol to môj Rune.

Znova vydýchol oblak dymu a trvalo mi krátku chvíľu, kým som si uvedomila, čo v skutočnosti vidím.

Fajčenie.

Rune fajčil. Môj Rune nefajčil. Nikdy by sa nedotkol cigariet. Babka fajčila celý život a zomrela príliš mladá na rakovinu pľúc. Stále sme si sľubovali, že to nikdy nevyskúšame.

Bolo jasné, že Rune sľub porušil.

Keď som videla, ako si potiahol ďalší šluk a tretíkrát za niekoľko minút si prehrabol vlasy, žalúdok som mala v jednom kŕči. Rune sa pozrel smerom k svetlu, keď vydychoval pásik dymu do mrazivej chladnej noci.

Takže bol tu. Sedemnásťročný Rune Kristiansen a bol krajší, ako by som si vôbec vedela predstaviť. Krištáľovo modré oči boli jasné ako vždy. Jeho kedysi chlapčenská tvár bola teraz staršia a vyrážala dych. Zvykla som si z neho robiť žarty, že je nádherný ako severský boh. Keď som teraz skúmala každý kúsok jeho tváre, bola som si celkom istá, že boha dokonca aj prekonal.

Nemohla som z neho odtrhnúť oči.

Rune dofajčil a cigaretu odhodil na zem. Svetlo z ohorka postupne zhaslo v nízkej tráve. So zatajeným dychom som čakala, čo urobí ďalej. Potom prišiel na kraj verandy jeho otec a niečo mu povedal.

Sledovala som, ako sa Runemu napli plecia a pohľad uprel na otca. Nedokázala som zistiť, o čom sa rozprávajú, ale zreteľne som počula zvýšené hlasy a ako Rune vo svojej rodnej nórčine agresívne odpovedá. Otec ako po porážke zvesil hlavu a kráčal späť do domu, očividne zranený tým, čo Rune povedal. Keď pán Kristiansen odišiel, Rune vystrčil prostredný prst na ockov vzďaľujúci sa chrbát a zložil ho, až keď vchodové dvere tresli.

V šoku som to sledovala. Pozerala som na toho chlapca – namiesto chlapca, ktorého som dokonale poznala, pred mojimi očami stál niekto cudzí. Keď Rune vykročil cez dvor medzi našimi domami, ostala som sklamaná a smutná. Plecia mal stuhnuté. Dokonca aj z tohto miesta som takmer cítila, ako ním lomcuje hnev.

Moje najhoršie obavy sa naplnili. Chlapec, ktorého som poznala, tu už nie je.

Potom som stuhla a ostala nehybne stáť. Rune zastavil a zadíval sa na okná mojej izby. Presne na tie, za ktorými som práve stála. Náraz vetra mu odvial dlhé blond vlasy z tváre. A v tej sekunde som z jeho očí vyčítala neuveriteľnú bolesť s ukrutnou túžbou. Výraz jeho napätej tváre, keď sa díval na moje okno, ma zasiahol neuveriteľnou silou. V tom stratenom výraze bol môj Rune.

 

 

 

 

 

 


Právě vychází
Nejčtenější články Doporučené články