autor

YOLi

MILUJEME JU!!! GEEK GIRL

Povieme ti pravdu: zmenila sa. Šprtka je už dávna minulosť, nahradila ju celkom iná osoba. Očarujúca. Obľúbená. Coolová. Nová Harriet Mannersová. Spomínaš si na ňu?

 

Neubehol deň, hodina, minúta! aby sa  jej hanbou nečervenali líca. Roztomilé trapasy, ktoré ju privádzali do rozpakov, sa stali našimi obľúbenými storkami. A konečne sme sa dočkali aj pokračovania. :) 

JE MODELKA. AKO TO VIEME?
Lebo napríklad v pondelok ráno má oblečenú zlatú baletnú sukňu, zlaté sako, zlaté baleríny a zlaté náušnice. Tvár jej natreli zlatou farbou a hlavu obmotali dlhým zlatým drôtom. V pondelok sa zvyčajne oblieka celkom inak.


MÁ OSOBNÉHO STRÁŽCU
Lebo jej náušnice sú také drahé, že jej po každej návšteve toalety kontroluje uši, aby sa uistil, že ich nespláchla.

HRÁ TO
... a celé dve hodiny počas fotenia sa nesmie usmievať.

JE POD PRÍSNYM DROBNOHĽADOM
Len čo si odhryzne zo šišky, aby nabrala silu, všetci zalapajú po dychu, akoby sa zohla a oblízala podlahu.

SPRÁVA SA AKO MODELKA
Stojí pred ňou chlapík s obrovským fotoaparátom a stále na ňu lúska prstami. Ale je tu aj zopár ďalších drobností – má našpúlené ústa a každých päť sekúnd spraví takmer nebadaný robotický pohyb.

 

Skutočný dôvod, prečo vieme, že je modelka, je však tento:
Stala sa z nej pôvabná, elegantná, štýlová bytosť.

Ak patríš aj ty k fanúšikom Harriet, určite si nedaj ujsť jej nový príbeh. Tentoraz to má namierené rovno do Tokia, a to znie ako skvelá dovolenka! Aj napriek tomu, že tam musí vziať svoju mierne strelenú starú mamu Bunty alebo že by tam nedajbože natrafila na bývalého frajera, ktorým je zhodou okolností superúžasný model Nick...
Dievča, vitaj späť! ♡

Holly Smalová (1981) je britská spisovateľka. V pätnástich ju nečakane objavila známa londýnska modelingová agentúra, a tak ďalšie dva roky strávila padaním na móle, červenaním sa a ničením všetkého, čo sa už nedalo nahradiť. Keď vyštudovala anglickú literatúru na univerzite v Bristole, pričom sa špecializovala na Shakespearove diela, skončila s modelingom a vydala sa na spisovateľskú dráhu. Vystriedala viacero profesií, vyučovala angličtinu v Japonsku a veľa cestovala.
Humorná viacdielna fikcia Geek Girl, ktorá sleduje život Harriet Mannersovej, mala mimoriadne priaznivý ohlas a v roku 2013 sa na rebríčku debutovej literatúry pre dospievajúcu mládež vo Veľkej Británii dlho držala na prvej priečke. V roku 2014 kniha získala Waterstones Children’s Book Prize. Sériu preložili do 26 svetových jazykov.

 

 

Kupit bux.sk
​Objednaj si novinku Modelka

 

Prečítaj si krátku ukážku:

Toto je úplne typické.

            V práci ma väčšinou sprevádza tatko, kradne kúsky figurín a predstiera, že má tri ruky a štyri nohy, aby nás „trochu zabavil“, no práve teraz tu nie je, hoci by som ho vážne potrebovala.

            Šiel na pracovný pohovor, takže mám necelých päťdesiat minút na to, aby som sa dostala do cieľa, kam zvyčajne cestujem vyše hodiny.

            Keď vleziem do taxíka a poprosím vodiča, nech sa ponáhľa, veselo odvetí: „Nemôžem ísť rýchlejšie než ostatní, Zlatovláska. Som predsa súčasťou premávky, no né?“

            Táto univerzálna pravda by ma iste dojala, keby som sa práve nesnažila zmenšiť v snahe znížiť hmotnosť vozidla a zrýchliť ho.

            A neopravovala šoférovo vyjadrovanie.

            Nič sa nedá robiť. Vďaka zákonom fyziky – a irónie – medzi faktory, ktoré určujú, ako rýchlo sa dostanem na skúšky, rozhodne nepatrí a) plakanie, b) hyperventilovanie, c) nekonečné opakovanie frázy „moje nervy“, až kým taxikár nezavrie priehradku a nestlačí akýsi gombík, aby ma viac nepočul.

            Využijem zvyšok času konštruktívne a poviem vám, čo sa udialo za posledných šesť mesiacov.

            Stručný prehľad vyzerá asi takto:

 

1. Som ešte menej obľúbená než predtým. Šprtka + modelka = nová zmes grafiti na osobnom majetku.

 

2. Snažím sa pre to neplakať. V živote vylúčime približne 121 litrov sĺz, nemôžem si dovoliť vyschnúť pred začiatkom dvanásteho ročníka.

 

3. Tatko si zatiaľ nenašiel prácu a Annabel stále robí právničku. Stojí to za zmienku, keďže je na rozdiel od tatka v siedmom mesiaci.

 

4. Priemerná osoba zje za rok asi tonu jedla (hmotnosť dospelého slona). Annabel robí, čo môže, aby túto štatistiku prekonala. Je obrovská.

 

5. Moja najlepšia priateľka Nat má šestnásť a ja nie. Odteraz si môže po jedenástej legálne zahrať pinball v Georgii (USA) alebo pilotovať malé lietadlo v Británii a ja nie.

 

6. Mám za sebou dve fušky pre Baylee a pár konkurzov (ak ma práve nezamkli do komory), nič viac.

 

7. Konečne som dospela k bolestivému záveru, že nie som jahodová blondínka.

 

8. Som ryšavka.

 

Takže tak. Všetko ostatné je vlastne po starom.

            Môj prenasledovateľ Toby okolo mňa krúži ako usoplený mesiac a moja úhlavná nepriateľka Alexa ma z neznámych dôvodov nenávidí.

            Môj agent Wilbur stále vymýšľa nové slová, kedy sa mu zachce, a módna návrhárka Yuka Ito je rovnako hrôzostrašná ako predtým.

            Môj pes Hugo s radosťou oblizuje všetko lepkavé, čo nájde na chodníku, a ja si naďalej ukladám učebnice podľa abecedy, farby a predmetu.

            Život je už raz taký: ľudia, situácie a psy sa väčšinou nemenia, aj keď sa im snažíte vnútiť starostlivo premyslené plány.

            Keby som mohla, skončila by som tu. Zatiaľ je to celkom pekný zoznam, nemyslíte? Krásny, pozitívny prehľad, čo sa teší na celé leto s Nat, novú školskú tašku bez grafiti, a čoskoro aj na možnosť do zbláznenia pilotovať malé lietadlá.

 

Stalo sa však čosi, čo musím spomenúť. Niečo, čo – aspoň na chvíľu – zatienilo všetko ostatné:

 

9. Leví chlapec mi dal kopačky.


Právě vychází
Nejčtenější články Doporučené články