autor

YOLi

Jennifer Nivenová pracuje na novej knihe!

Jennifer Nivenová, v súčasnosti jedna z najobľúbenejších YA autoriek, na svojom blogu zverejnila odkaz všetkým fanúšikom. „Drahí čitatelia, toto je pre vás,“ začína svoj ďakovný list. Okrem iného v ňom veľa prezrádza o svojich pocitoch, delí sa o bolesť zo straty matky a tiež avizuje novú knihu. 

 

„Minulý rok bol vzrušujúci, a to najmä vďaka vám. Ďakujem za všetko, čo pre mňa, Fincha a Violet znamenáte. Ďakujem, že ste tu pre nás. Ďakujem za čítanie a zdieľanie, za obetovanie vášho času, aby ste mi napísali, ako veľmi sa vám kniha páčila a ako ste sa s ňou stotožnili. Ďakujem za to, že ste mi dali vedieť, ako vám to zachránilo život. 

Za posledné roky ste vy pomohli zachrániť ten môj.

Vždy som túžila napísať román o chlapcovi, ktorého som milovala. V čase, keď som ho stratila, som však cítila, že nemôžem – nedokážem o ňom hovoriť. Práve spôsob jeho smrti ma donútil mlčať a rovnako ako Violet som všetko držala vo svojom vnútri.  

V lete 2013 môj agent po pätnástich rokoch nečakane zomrel a na chvíľu som prestala tvoriť. Nadýchla som sa. Rozmýšľala som nad tým, o čom chcem naozaj písať. Vrátila som sa späť k chlapcovi, ktorého som milovala.

Napísala som román. Nie som si však istá, či to bolo iba o príbehu alebo som to bola ja, kto konečne potreboval o všetkom prehovoriť.  Román som dokončila za šesť týždňov a dala svojmu vydavateľovi v auguste 2013. V auguste 2014, rok po podpísaní kontraktu, moja mama – moja najlepšia kamarátka, najobľúbenejšia osoba, moja spolupisateľka – nečakane zomrela. Tri týždne predtým si však stihla prečítať konečnú verziu knihy a poslala mi tento odkaz: „Najdrahšia Jennifer, Violet a Finch sú tak reálni, že sa ich môžeš takmer dotknúť. Ich príbeh je napísaný zo srdca – a za srdce chytí aj tvojich čitateľov. Ľudia ho budú čítať zas a znovu, a hovoriť o tom ostatným. Ľúbim ťa. Tak veľmi. Mám rada tento vzácny a úžasný román.“

Moja prvá akcia spojená s uvedením knihy Všetky skvelé miesta sa konala v septembri 2014, iba dva týždne po jej smrti. Vydavateľ povedal, že krst nemusíme organizovať práve teraz. Ale ja som vedela, že moja mama by to tak chcela. A vedela som, že to potrebujem. Tak som na akciu šla. A stretla som ľudí, ktorí si prečítali knihu aj napriek tomu, že ešte nebola vydaná. A plakali. A to ma urobilo lepšou. Odkedy kniha vyšla v januári 2015, niekoľkokrát som precestovala Spojené štáty,  tiež som cestovala do UK a Talianska, aby som sa stretávala a rozprávala s čitateľmi. Objímala sa s nimi. Plakala s nimi. Ďakovala im.

Utešovali ste ma a rozosmievali, keď mi moja mama chýbala a myslela som, že moje srdce sa rozpadne. Inšpirovali ste ma denne – viac, ako si viete predstaviť.
Ako Finch a Violet, ukázali ste mi skvelé miesta a pomohli mi opäť sa postaviť na nohy. Stali ste sa mojimi priateľmi. A dali ste Finchovi, Violet a aj mne ten najlepší domov, aký si viem predstaviť. Dúfam, že to isté urobíte s Libby a Jackom v mojom druhom románe (Holding Up the Universe), ktorý vyjde v októbri.
Je to prvá kniha, ktorú som napísala, a moja mama tu nebude, aby si ju prečítala.  Ale ste tu vy a to pre mňa znamená všetko."

 

Tučná tínedžerka a naoko arogantný chalanisko. O čom bude nová kniha?

Libby bola v minulosti známa ako "najtučnejšia tínedžerka Ameriky" – vážila úctyhodných 296 kilogramov. Málokto ale vie, že jej nadváhu "odštartovalo" úmrtie mamy. Celá Amerika sledovala videozáznam, ako ju museli žeriavom doslova vytiahnuť z domu. Spolu s otcom sa presťahovali a po dvoch rokoch zdravého stravovania a terapie je Libby pripravená čeliť strednej škole, aby si našla nových priateľov a možno konečne spoznala lásku.
Jack, naopak, je populárny chalan a vôbec nepôsobí, že by mohol mať nejaký problém. Je to sebavedomý a možno trochu arogantný mladík. Trpí však zriedkavou neurologickou poruchou, ktorá sa odborne nazýva prosopagnózia. Táto porucha, ktorej pôvod zatiaľ nedokážu presne určiť ani lekári, spôsobuje, že si človek nedokáže zapamätať ľudské tváre. Jack nerozozná ani svojich vlastných bratov.
A práve títo dvaja, Libby a Jack, sa stretávajú na strednej škole. Obaja sa snažia zapadnúť a prekonať svoje hendikepy, to však ani trochu nie je jednoduché... 

Jennifer Nivenová je americká spisovateľka, autorka niekoľkých populárno-náučných kníh a románov pre dospelých. Všetky skvelé miesta sú jej prvým románom pre mladých, ktorý sa okamžite stal svetovým bestsellerom. Silný a dojímavý príbeh Violet a Fincha bude aj sfilmovaný, premiéra filmu je naplánovaná na rok 2017.

 

aktualizované 8. 3. 2016
Zdroj: jenniferniven.com

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               


Právě vychází
Nejčtenější články Doporučené články