autor

YOLi

Mia je iná

V krátkom, ale o to pútavejšom príbehu Zostaň so mnou, máme možnosť nazrieť do sveta okoreneného hudbou, netradičným priateľstvom a láskou, k violončelu, k rodine, k Adamovi.  Osud môže byť vratký. Mladá violončelistka Mia v jedinom okamihu prichádza o všetko. Sama sa však rozhoduje, čo jej ešte ostáva a či zostáva ona. Jemný príbeh, ktorý si získa srdcia nielen romantických duší sa dostáva veľmi rýchlo pod kožu. Spoločne s Miou prechádzame jej životom a predstavuje nám tie momenty, pre ktoré sa oplatí ešte žiť, ale i tie o ktoré navždy prišla. Autorka s ľahkosťou skĺzne z radosti k smútku a nenútene nás svojím príbehom dojíma. Realistický opis tragickej nehody počas rodinného výletu, ktorá v okamihu zmenila život mladého dievčaťa, je jednou z najsilnejších a najlepších pasáží. Mia nechce našu ľútosť, ani sama si nepripúšťa nezvratnú skutočnosť. O to viac s ňou cítime, o čo menej tuší, kam sa poberie.

Nešťastný príbeh dievčaťa, ktoré prežilo, je prepletený spomienkami plnými smiechu, farieb, lásky a šťastia, a preto sa čitatelia dočkajú nejedného úsmevu na perách. Stačí málo, obyčajné raňajky s rodinou, a máme pocit, že ich poznáme a chceme spoznať.

Mia je iná. Napriek tomu milovaná a podporovaná svojou rodinou a priateľmi. Ako jednoducho sa dá prísť o predsudky voči niečomu, čo nepoznáme alebo nám nie je blízke. Učí nás vidieť viac ako len obyčajný príbeh o tragickej nehode.

S pochopením a vyrovnaním sa díva na osudy svojej rodiny, tej, ktorá odišla a aj tej, ktorá ostala. Dokonca súcitne hľadí na údel vinníka nehody. Pozoruje, vníma, oceňuje ich charaktery a rovnako tak aj my máme možnosť byť súčasťou tohto čakania na jediné rozhodnutie. Žiadne z rozhodnutí nie je jednoduché, sú tie ktoré robíme každý deň i tie, ktoré pred nami stoja raz za život. Či rozhodne strach, láska alebo viera v lepší zajtrajšok je na každom z nás. Mia mala právo a aj dôvod odísť.

„Uvedomujem si však všetko, čo v živote mám, vrátane toho, o čo som prišla, ale aj to veľké neznáme, ktoré mi život ešte môže dať.“

Tak krásne, nežne a citlivo dokáže autorka vystihnúť obyčajný dotyk. Tak intenzívne cítime energiu či rytmus Miinej hudby. Tak ľahko sa nám uverí, a preto je tak jednoduché si príbeh zamilovať.

 

Mária Bílková 

 


Právě vychází
Nejčtenější články Doporučené články